92.7 FM - 107.5 FM - 1370 AM - 98.5 FM
Listen Live: 107.5 THE ROCK92.7 FM
Family owned radio stations serving all of Central Wisconsin

WIAA State Track & Field Meet Begins Today

Thursday, June 24th, 2021 -- 9:11 AM

Track21_StateLogo_PLAIN3.jpg

The 125th Wisconsin Interscholastic Athletic Association Boys Track and Field Championships and the 50th Girls Track and Field Championships will be held Today-Saturday at the Veterans Memorial Stadium Complex on the campus of the University of Wisconsin-La Crosse.

Division 3 will compete today.  Here some of the local athletes that will be competing....

 

Girls 100 Meter Dash - Aubre Robida and Savannah Schley of Loyal and Gracie Tallier of Gilman     

Girls 200 Meter Dash - Julia Redmond of Pittsville and Gracie Tallier of Gilman           

Girls 400 Meter Dash - Savannah Schley of Loyal 

Girls 800 Meter Run - Jenna Anders of Fall Creek and Ashley Chilson of Regis

Girls 3200 Meter Run - Bailey Peterson of Augusta 

Girls 100 Meter Hurdles - Leah Zastrow of Spencer

Girls 300 Meter Hurdles - Trinity Severson of Colby and Sara Lacoursiere of Pittsville 

The Fall Creek Girls 4x800 Meter Relay team 

The Gilman Girls 4x400 Meter Relay team 

Girls Pole Vault - Leah Zastrow of Spencer,  Aliah Hamus of Auburndale, Willow Oehmichen of Colby and Maragaret Reis of Loyal 

Girls Shot Put - Malayna Rieck of Colby and Bailey Angell of Gilman 

Girls Discus Throw - Savanna Frederick of Pittsville and Bailey Angell of Gilman 

Girls High Jump and Triple Jump - Destiny Baughman of McDonell Central 

Boys 100 Meter Dash - Terrance Cottrell-Robers of Auburndale and Gus Theisen and Carson Tait of Regis 

Boys 200 Meter Dash - Gus Theisen of EC Regis 

Boys 1600 and 3200 Meter Run - Dan Anderson of McDonell Central 

Boys 400 Meter Dash - Ben Dickinsen of Augusta and Ty Falteisek of Abbotsford 

Boys 800 Meter and 1600 Meter Run - Chase Oehmichen of Colby 

Boys 300 Meter Hurdles - Ashtin Palms of Greenwood 

Boys 110 Meter Hurdles - Greg Sokup of EC Regis 

The Auburndale and Regis Boys 4x100

The Auburndale 4x200 and 4x400 Meter Relay teams 

Boys Pole Vault - Connor Clark of Spencer 

Boys Long Jump - Caden Healy of Colby 

Boys Shot Put - Soren Johnson of Fall Creek 

Boys Discus Throw - Marcus Bohl of Abbotsford, and Andrew Anderson and Soren Johnson of Fall Creek 


Feel free to contact us with questions and/or comments.